Samonosná posuvná brána svépomocí

V tomto návodu si ukážeme, jak si poradit s montáží samonosné posuvné brány svépomocí.

Začneme obecným pravidlem o rozměrech.

Samonosná brána je typická pro svoje zavěšení, kdy samotná konstrukce jezdí nad terénem. Hladký posun konstrukce zajišťují pojezdové vozíky, které jezdí v nosném c-profilu. Rozteč pojezdových vozíků je závislá na šířce průjezdu. Obecně platí pravidlo, že celková délka konstrukce brány by měla být vždy: šířka průjezdu + 1/3 šířky průjezdu k tomu. Pokud tedy máme mezi sloupky např. 4m, celková délka brány by měla být minimálně 5,2m. Pokud si však konstrukci brány uděláme delší a pojezdové vozíky tak dáme s větší roztečí, určitě tím nic nezkazíme, ba naopak zajistíme hladší posun brány a eliminujeme páky v krajních polohách. Toto oceníme hlavně u těžších a delších bran.

Pokud se chystáme vyrábět bránu s průjezdem delším než 4,5m, je nutné sehnat delší c-profil, nebo c-profily svařit. Vzhledem k ceně dlouhých c-profilů je výhodnější c-profily svařit. Při sváření je nutné hlavně dodržet souosost c-profilů a vyhnout se otřepům uvnitř c-profilu.

Jak tedy vybrat správný c-profil?

C-profil je srdce brány, pokud se bude kroutit a pružit, bude to mít negativní vliv na celkové vlastnosti brány. Pokud tedy máme průjezd 4,5m a víme, že hmotnost brány se bude blížit 350kg, není určitě vhodné používat c-profil 60x60mm, kde jsou tyto hodnoty hraniční a je lepší zvolit větší c-profil 70x70mm nebo 80x80mm. Vždy je lepší použít silnější variantu, než balancovat na mezních hodnotách. Toto pravidlo je dobré aplikovat ve všech případech a to i v případě volby pohonu brány.

Abychom Vám usnadnili výběr, naleznete u nás jednotlivé kategorie, kde jsou sady pro výrobu brány rozděleny podle délky a hmotnosti. Pokud Vám něco v sadě nevyhovuje, můžete si samozřejmě vytvořit vlastní sadu koupí po komponentech. Pokud si i přesto nebudete jistí, neváhejte nás kontaktovat, rádi Vám poradíme.

Pokud tedy máme zjištěnou délku brány, můžeme se vrhnout na stavební přípravu.

Důležitou částí samonosné brány je betonový základ, do kterého se upevňují pojezdové vozíky. Hloubka betonového základu je dána nezámrznou hloubkou v lokalitě montáže, nicméně pro většinu lokalit v ČR stačí hloubka 1m. Šíře základu pro většinu bran stačí 50cm, délka základu potom vychází z požadované rozteče vozíků. Vždy je potřeba počítat, aby vozík byl kotven minimálně 10cm od hrany základu.

Základ je potřeba vykopat co nejvíce k plotu, aby mezera mezi plotem a bránou nebyla veliká. Idálně je počítat se základem pro bránu již při stavbě plotu, vyhneme se tak trablům třeba s bouráním základu z podezdívky :-) 

základ z podezdívky

 

K samotnému betonování je vhodné použít zavlhčený beton B20. Základ je dobré ošalovat nebo pokud chceme základ v budoucnu zamaskovat, je dobré jej obložit obrubníky. Základ pak můžeme zasypat drtí, případně pokud uděláme základ nižší, lze na něj položit zámkovou dlažbu. 

základ zásyp

 

Při betonáži můžeme rovnou zabetonovat závitové tyče pro uchycení vozíků a případného sloupku, ale nedoporučujeme to jako ideální řešení, protože většinou dojde k nepřesnostem a při následné montáži vozíků je problém.

kotvy předem

 

Doporučujeme pouze vybetonovat základ a do něj připravit chráničku pro elektrické kabely. Teprve po vyzrání betonu doporučujeme zavrtat kotvící závitové tyče. Při použití chemické kotvy dosáhneme stejné pevnosti jako při betonáži, ale vzhledem k tvrdému betonu máme lepší možnosti měření a kotva nám "neuplave"

kotvy potom

 

Když máme připevněny vozíky k betonu, nasadíme bránu. Pokud nemáme dostatek prostoru pro nasunutí, je nutné najet s vozíky do c-profilu a celou bránu i s vozíky zhora nasadit na kotvy, které se následně utáhnou.

Dalším krokem montáže je horní vedení. Vedení brány může být kotveno do sloupku oplocení nebo do vodícího sloupku, který jez vnitřní strany brány. Toto řešení je praktičtější, protože nás nijak nelimituje při výběru výplňe brány. Samotná výplň může přesahovat konstrukci.

vedeni horni

 

Po dokončení tohoto postupu máme bránu, která nám zcela volně jezdí. Doporučujeme bránu osadit nájezdový kolečkem s kapsou a zároveň druhý konec c-profilu zaslepit plastovou ucpávkou. Také doporučujeme zajistit bránu mechanickými dorazy proti vysunutí. Na jedné straně k tomu může posloužit nájezdové kolo při úplném otevření, na druhé straně dojezdový sloupek nebo jiný doraz při zavření.

kapsa

 

Podledním krokem potom zůstává montáž pohonu posuvné brány. Z naší nabídky pohonů si určitě vyberete. S výběrem Vám pomůže náš článek:  Správný výběr pohonu pro posuvnou bránu